Na zajęciach zajmiemy się praktycznym wykorzystaniem i usystematyzowaniem wiedzy na temat arkusza kalkulacyjnego. Zaczniemy od podstaw stopniowo przechodząc do coraz bardziej złożonych przykładów. Szkolenie będzie podzielone na pięć niezależnych modułów dotyczących: organizacji danych, formuł i funkcji, wykresów, przeglądania danych oraz różnych aspektów pracy z arkuszem.
Cykliczne spotkania poświęcone tematyce maturalnej będą okazją do podzielenia się doświadczeniami w pracy z uczniami przygotowującymi się do matury z informatyki. Poruszymy problemy związane z analizą i tworzeniem algorytmów oraz ich implementacją. Będziemy przetwarzać i tworzyć informacje oraz rozwiązywać zadania symulacyjne. Zajmiemy się także zagadnieniami bazodanowymi.
Zajęcia pomyślane są jako kontynuacja szkolenia „Zaczynamy programować ze Scratchem”. Podczas zajęć skupimy się na przygotowaniu aplikacji w oparciu o tworzenie własnych bloków, klonowanie duszków, komunikację pomiędzy duszkami. Będziemy także wykorzystywać rozszerzenia, sterować duszkami za pomocą ruchu i dźwięku. Pojawią się elementy algorytmiki.
Podczas szkolenia pokażemy, jak pracować z uczniem zdolnym
przygotowującym się do konkursu Logia. Będziemy doskonalić umiejętności
programowania w języku Python oraz rozwiązywania problemów w formie
algorytmów i ich realizacji komputerowej. Pokażemy operacje wejścia i
wyjścia. Rozwiążemy przykładowe zadania konkursowe.
Na szkoleniu zajmiemy się podstawami kryptologii. Będziemy rozwiązywać zadania dotyczące prostych szyfrów. Na przykładzie szyfru Cezara wykorzystamy kody ASCII do przetwarzania tekstu. Będzie też okazja rozwiązywania zadań związanych z klasycznymi algorytmami szyfrującymi.
Informacje we współczesnym świecie gromadzone są głównie w elektronicznych zbiorach danych. Tworzenie i korzystanie z takich zbiorów danych to ważne kompetencje. Na szkoleniu przedstawimy podstawowe założenia języka SQL oraz system zarządzania relacyjną bazą danych SQLite.
Pierwsze kroki związane z tworzeniem i korzystaniem ze zbiorów danych już za nami. Na szkoleniu, będącym kontynuacją szkolenia PSQ1, skupimy się na takich zagadnieniach, jak: operacje na danych z wykorzystaniem wbudowanych funkcji, operacje na zbiorach czy podzapytania. Będziemy rozwiązywać zadania maturalne dedykowane relacyjnym bazom danych. Pracować będziemy w oparciu o SQLite i MSAccess.
Szkolenie przeznaczone dla nauczycieli rozpoczynających naukę programowania w środowisku Scratch. Podczas zajęć skupimy się na praktycznych przykładach wprowadzających w świat programowania. Będziemy przygotowywać projekty multimedialne do wykorzystania na lekcjach różnych przedmiotów. Dowiemy się także, jak oceniać prace uczniów i wspomagać ich w pracy nad projektem.